„Akademia Robotyki”
Celem projektu, skierowanego do uczniów poznańskich szkół podstawowych, jest pogłębianie wiedzy z zakresu robotyki, w powiązaniu odbywającym się Europejskim Tygodniem Robotyki.
I ETAP – FESTIWAL NAUKOWY dla klas IV-VI szkoły podstawowej
Na każdej z festiwalowych aktywności uczniowie będą mieli szansę obserwowania, badania, dociekania, odkrywania praw i zależności otaczającego ich świata.
Program Festiwalu naukowego:
1. „Jak robot postrzega świat – czujniki stosowane w robotyce” – fascynujący wykład połączony z prezentacją działania robotów, zorganizowany dla wszystkich klas IV-VI szkoły. Wykład ma za zadanie otwarcie festiwalu, wprowadzenia w temat technologii oraz dostarczenia informacji na temat Europejskiego Tygodnia Robotyki. (ok. 45 minut).
2. Wytwórnia robotów – warsztaty z robotyki – zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem innowacyjnych klocków LEGO Mindstroms, które pozwalają na skonstruowanie własnych robotów z klocków i zaprogramowania ich do wykonywania określonych czynności. (2 warsztaty x 1,5 h zegarowej)
3. Centrum kodowania – warsztaty z programowania – do przeprowadzenia zajęć zostanie wykorzystany wizualny język programistyczny – SCRATCH, który umożliwi stworzenie prostych gier i aplikacji. (4 warsztaty x 45 minut) .
4. Strefa technologii – wystawa stanowisk samoobsługowych – uczniowie pod opieką instruktora testować będą urządzenia technologiczne, m.in. grę Mindflex, Puck Collect, Makey Makey oraz różnorodne roboty, które są zdalnie sterowane przez uczestników wydarzenia. (4 x 45 minut) .
2 ETAP - KONKURS ROBO Wynalazca dla klas IV-VI szkoły podstawowej
Uczniowie będą mieli za zadanie stworzyć projekt robota, który byłby pomocny dla nich, ich rówieśników, rodziców czy dziadków w codziennym życiu.
Projekt powinien być przygotowany w formie plakatu zawierającego grafikę lub rysunek obrazujący wygląd wymyślonego robota, zasady jego funkcjonowania oraz informacje do czego służy i komu w czym pomaga.
Prace będą przesyłane do Fundacji, a następnie oceniane.
Prace należy przesłać w formie elektronicznej lub papierowej na adres: Fundacja Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera, ul. Zagrodnicza 8a, 61-654 Poznań lub na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nagrodą w konkursie będzie zestaw edukacyjny dla autora najciekawszego projektu.
Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania, udział w nim jest całkowicie bezpłatny.